Zvažujete vymeniť bývanie v byte za spoločné viacgeneračné bývanie v dome so záhradou a potrebujete sa poradiť s niekým, kto takúto skúsenosť má? Rozhodujete sa o bývaní s rodičmi, starými rodičmi, či naopak s rodinou vášho dospelého dieťaťa? Tak možno práve pre vás je tento môj nový článok…
Viacgeneračné bývanie je forma bývania, keď pod jednou strechou (v jednej nehnuteľnosti) bývajú ľudia z viac ako dvoch dospelých generácií, teda okrem rodičov a detí tu bývajú aj starí rodičia. Spôsobov môže byť viacero, podstata je tá, že viac generácií rodiny býva veľmi blízko seba, takpovediac na jednom dvore. Uvádzam niekoľko príkladov takéhoto bývania:
Z hľadiska vlastníctva nehnuteľnosti rozlišujeme pri takomto spoločnom bývaní v zásade tri spôsoby vlastníctva:
Každý tento spôsob má svoje špecifiká, výhody aj nevýhody. Ja osobne mám skúsenosť s tretím typom, a to je forma spoločného viacgeneračného bývania, ktoré sa udialo tak, že sme dve nehnuteľnosti (byt v Bratislave a dom mimo Bratislavy) vymenili za jednu väčšiu spoločnú nehnuteľnosť (dom v Bratislave).
Vaša skúsenosť môže byť iná. Možno zostávate bývať so svojou novou rodinou u rodičov, aby neboli vo veľkom dome sami. A možno sa vaši rodičia prisťahovali k vám, aby ste im boli na blízku, keď im bude ubúdať síl…
A možno o spoločnom bývaní len uvažujete a hľadáte niekoho, kto s vami bude zdieľať svoje ZA a PROTI. Tak nech sa páči. Výhody či nevýhody takéhoto spolužitia – viacgeneračného bývania – sa pokúsim sprostredkovať vám cez svoju vlastnú skúsenosť. V našom spoločnom dome bývame šiesti – dvaja starí rodičia, dvaja rodičia a dve deti.
Nuž, je to práve 5 rokov, čo sme kúpili spoločný dom. Zažili sme tu spolu nádherné chvíle, ale aj ťažké obdobia, keď bol jeden zo starých rodičov v nemocnici a neboli sme si vôbec istí, či sa ešte niekedy vráti domov. Na začiatku nám chvíľu trvalo, kým sme si zladili vzájomné očakávania, či už vo výchove, v stravovaní, v prístupe k záhrade či k sebe navzájom.
Po rokoch spoločného súžitia môžem povedať, že výhody viacgeneračného bývania zďaleka presahujú nad nevýhodami. V podstate sme si s manželom za celý ten čas uvedomili len dve nevýhody…
Tak ako? Inšpirovala som vás trošku? Ak zvažujete vymeniť bývanie v byte za spoločné viacgeneračné bývanie v dome so záhradou a potrebujete sa poradiť, neváhajte sa na mňa obrátiť. Na trhu je mnoho nehnuteľností, ktoré sú pre jednu rodinu príliš veľké, a vyslovene sa núkajú na bývanie či už viacerých rodín alebo jednej viacgeneračnej. Aj v mojej ponuke nájdete také hneď tri, viac informácií o nich získate kliknutím na obrázok:
Rodinný dom v Bratislave na Starých Gruntoch s dvomi samostatnými bytmi
Väčší rodinný dom s možnosťou prispôsobenia na viacgeneračné bývanie v Šamoríne
Rodinný dom s dvomi samostatnými bytmi v Macove
Ak vás niektorý z domov zaujal a chceli by ste ho vidieť naživo, alebo sa chcete len poradiť s niekým, kto má s viacgeneračným bývaním osobnú skúsenosť, pokojne sa mi ozvite 🙂