Ako covid kríza ovplyvnila svet hypoték?

Aký je rozdiel medzi tým, čo bolo pred covidom a ako covid kríza ovplyvnila svet hypoték. Ako nám to skomplikovalo život a čo sa čaká do budúcnosti? Ako sa zmenila situácia v porovnaní so začiatkom tohto roka? O tom všetkom som sa porozprávala s našou hypotekárnou špecialistkou Evou Kahajovou.

Obdobie pred nástupom pandémie bolo naozaj veľmi priateľské a ústretové voči klientom. Úrokové sadzby boli najnižšie vôbec a hypotéku naozaj dostali ľudia či boli zamestnancami, alebo mali príjem z vlastnej živnosti alebo z eseróčky. Vybavovanie a procesy boli neporovnateľne jednoduchšie, ako je to teraz. Počas sprísnených opatrení počas prvej vlny covidu obdobie vybavenia hypotéky bolo dlhšie a takisto výsledok sa nie často dal predvídať s takou istotou ako predtým. Dlhšie obdobie na spracovanie a schválenie hypotéky bolo jednak zapríčinené tým, že banky pracovali kratšiu dobu, zamestnanci pracovali nie osem, ale štyri hodiny denne. A jednak aj tým, že banky prísnejšie sledujú jednotlivé kritériá pri schvaľovaní hypotéky. Pozerajú sa na klienta prísnejšie, pozerajú sa na jeho príjem. Či má príjem zo zamestnaneckého pomeru, ako dlho zamestnanecký pomer trvá, či má príjem zo živnosti. Či má príjem zo Slovenska alebo zo zahraničia – to je takisto niečo, čo sa zmenilo počas covidu.

Niektoré opatrenia sa už uvoľňujú, ale niektoré stále zostávajú v platnosti. Čiže dnes po tých najprísnejších covidových opatreniach a pred nástupom druhej vlny (dúfajme, že nepríde, ale predvídať čokoľvek je dnes veľmi odvážne – pozn. júl 2020) stále platí, že keď je žiadateľ o hypotéku zamestnancom s dlhodobým pracovným pomerom, má oveľa väčšiu šancu získať hypotéku (a získať ju aj v dostatočnej výške) ako žiadateľ, ktorý je živnostníkom alebo má príjem z vlastnej s.r.o., alebo má príjem zo zahraničia. Niektoré banky sú už aj dnes ústretovejšie voči žiadateľom, niektoré banky sú však stále veľmi prísne, hlavne keď majú žiadateľa, ktorý nie je ich klientom a ktorý nemá u nich otvorený účet a aktívne ho nevyužíva. Vtedy sú ochotní poskytnúť hypotéku len v nižšej výške, v nižšom percente oproti hodnote nehnuteľnosti.

Napríklad kým doteraz dostali hypotéku 80 percent hodnoty nehnuteľnosti, teraz im tá banka je ochotná poskytnúť hypotéku len vo výške 60-tich percent. Sú stále banky, ktoré dávajú klientom aj 80-percentné hypotéky, ale výška v absolútnych číslach je zase tiež nižšia, takže je veľmi ťažké odhadovať dopredu, či klient hypotéku v požadovanej výške dostane alebo nie. Vyžaduje to naozaj veľkú skúsenosť a obozretnosť pri vyjadreniach smerom voči klientom. 

Aký je výhľad do budúcnosti? Nechoďme veľmi ďaleko, povedzme tak do konca tohto roka. Odporučiť klientom, nech sa radšej s kúpou nehnuteľnosti poponáhľajú, alebo je to už teraz také stabilizované, že sa to nebude až tak zhoršovať do konca tohto roka?

Faktom je, že kampane a akcie, ktoré jednotlivé banky majú momentálne platné, trvajú do konca júla, do konca augusta alebo do konca septembra. Pri nich vieme, že úrokové sadzby sú stále nízke, niektoré fixácie – napríklad 5-ročná, 7-ročná, 10-ročná už trošku stúpli, ale stále sa dajú získať tie najnižšie úrokové sadzby pri istom type fixácií a zhruba do konca leta to takto zostane.

Čo bude ďalej? To všetko závisí od toho, ako sa bude správať covid-19, ako sa budú prejavovať aj v hypotékach opatrenia, ktoré budú zavedené na Slovensku. Odhadnúť čokoľvek do budúcna je ťažké. Jednotlivé banky sa správajú inak, v bankách nie je jednotný postup, ktorý by bol aplikovaný a ľahšie by sa to dalo odhadnúť.

Čo vieme jasne je, že je veľmi, veľmi malá pravdepodobnosť, takmer žiadna, že by sa úrokové sadzby ešte znižovali. Pokiaľ niekto seriózne uvažuje o kúpe nehnuteľnosti a má momentálne zamestnanie, v predchádzajúcom období nebol postihnutý po finančnej stránke covidom, je preňho momentálne ideálna situácia pustiť sa do tohto procesu. Kým nie sú zavedené nové opatrenia a kým sú banky ochotné poskytnúť hypotéku s nízkou úrokovou sadzbou. 

Potrebujete vyriešiť financovanie svojej nehnuteľnosti?

Neváhajte nás kontaktovať. Sme tu dve Evky pre Vás. Jedna Vám poradí ohľadom nehnuteľnosti a druhá vyrieši, ako ju prefinancovať :-).

Eva Skupil Bučeková
Som architektka, realitná maklérka a Feng Shui konzultantka. Mojou vášňou je tvorba vedomého domova a transformovanie nehnuteľností na miesta, kde sa ľudia cítia skutočne doma. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov