Ako rýchlešie predať byt či dom

homestaging nezariadena nehnutelnost bedroom

Keď som sa počas materskej dovolenky začala rozhliadať po priestore pre naše vysnívané bývanie, rozšírenie portfólia nášho ateliéru o realitné služby prišlo úplne prirodzene. Svet realít ma fascinoval odjakživa. Možno práve preto, že má tak blízko k architektúre. Väčšina našich projektov súvisí s bývaním. Na rôzne formy bývania sme sa za tie roky stali odborníkmi. 

Moja romantická predstava o práci realitného makléra však natrafila na zvláštnu realitu života predávajúcich / prenajímajúcich, či už súkromných osôb, alebo dokonca aj samotných realitných maklérov.

Ako sa to robiť nemá…

Denno-denne sa totiž stretávam s tým, že si ľudia nafotia a zverejnia neskutočný neporiadok, v ktorom doma žijú, v dobrej viere, že sa ich bývanie niekomu zapáči. Prejde niekoľko dní, týždňov, nik sa na inzerát neozýva. Znížia cenu a opäť sa nič nestane. Napriek tomu, že dnes je doba, kedy sa predá takmer hocičo.

Častokrát pritom ide o krásne a perspektívne nehnuteľnosti, ktorým by stačil malý zásah a zmenili by sa na nepoznanie. Avšak nie každý má v sebe cit, ako priestor pripraviť a nafotiť tak, aby bol všeobecne ľúbivý, a teda páčil sa čo najviac ľuďom. Pretože, ak chceme svoju nehnuteľnosť dobre a rýchlo predať, je nevyhnutné skôr, ako s ňou vyjdeme na trh, dať si trochu námahy a upraviť ju tak, aby pre potenciálnych kupujúcich vyzerala naozaj lákavo.

ako-nie-homestaing

To, čo mnohokrát ostáva doma po každodennom rannom zhone, naozaj nikoho nezaujíma. Rozhádzané postele, kuchynská linka založená riadmi, rozliatym mliekom a zvyškami raňajok, ponožky pohodené pri posteli ešte od večera, či rozsypané granule okolo misiek domácich miláčikov. O kúpeľniach a toaletách radšej ani nehovoriac…

Home staging nie je len o vankúšikoch

Keď chcete dobre zhodnotiť svoju nehnuteľnosť, skôr ako kohokoľvek pozvete na návštevu (makléra, či záujemcov), základ je nehnuteľnosť vopred dobre pripraviť. Prvý dojem sa totiž nedá urobiť na druhý, či ďalší pokus. Je to, ako keď idete na rande prvý raz s niekým, na kom vám veľmi záleží. Zrejme sa chcete ukázať v tom najlepšom svetle. Osprchujete sa, dáte si čisté šaty, učešete sa a tak ďalej… Rovnako je potrebné pripraviť na prvé rande aj vašu nehnuteľnosť.

homestaging kuchyna enable

Technika, ktorá sa zaoberá prípravou nehnuteľností na predaj a ktorá sa, našťastie, stále viac rozširuje už aj u nás, sa nazýva Home staging. Podľa Wikipedie:

Home staging [čítaj Houm stejdžing]  je príprava nehnuteľnosti na predaj alebo prenájom a jej profesionálna prezentácia na realitnom trhu. Na rozdiel od interiérového dizajnu, ktorý je zameraný na vlastný domov alebo firemné priestory, home staging sa zameriava na nehnuteľnosti určené na predaj alebo prenájom. Cieľom je zvýšenie atraktivity nehnuteľnosti pre čo najširší okruh potenciálnych záujemcov, a to predovšetkým zladením farebných schém, usporiadaním nábytku, farebne zladených doplnkov, nastavenia osvetlenia a odstránenia všetkých negatívnych elementov, ktoré by potenciálnemu záujemcovi sťažovali predstavu, že by mohol bývať práve tu.

homestaging

Jedná sa teda nielen o upratanie nehnuteľnosti a našuchorenie vankúšov, ako si mnohí myslia, ale o celkovú marketingovú stratégiu predaja. Home staging má veľký význam nielen v zabývaných priestoroch, ale aj v tých, ktoré sú zatiaľ úplne prázdne. Ak totiž oživíme prázdne miestnosti jednoduchým zariadením, interiér nadobudne úplne iný rozmer a potenciálny kupujúci si v ňom bude vedieť svoj život predstaviť oveľa ľahšie.

Ak hľadáte konkrétnejší návod, ako sa to robiť má, stihnite si zdarma môj eBook kliknutím na túto stránku>>

autori fotografií – Pavol Piroha, Jana Pécsová a ja 🙂

Eva Skupil Bučeková
Som architektka v realitách. Pomôžem Vám odhaliť skrytý potenciál Vašich nehnuteľností, zveľadiť ich a zvýšiť ich hodnotu. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov