Ako prefinancovať dom v chatovej oblasti alebo hausbót?

Hausbot

Rozhovor s hypotekárnou špecialistkou Evou Kahajovou.

Covid kríza spôsobila, že ľudia čoraz viac vyhľadávajú nehnuteľnosti s vlastným pozemkom. Najmä ľudia z bytov, ktorí majú deti, sa snažia dostať viac do prírody. Na trhu sa objavujú nehnuteľnosti rekreačného charakteru. Mám na mysli domy, ktoré sú síce určené na celoročné užívanie, avšak na liste vlastníctva sú vedené napríklad ako rekreačné chaty. V rámci Bratislavy sa takéto domy nachádzajú najmä v bývalých záhradkárskych a chatových oblastiach. 

Akým spôsobom je možné takéto nehnuteľnosti prefinancovať a či vôbec, som sa porozprávala s hypotekárnou špecialistkou pani Evou Kahajovou. Naša spoločná nedávna skúsenosť s klientmi nám potvrdila, že prefinancovať rekreačnú chatu cez hypotekárny úver možné je. Napriek tomu vieme, že sa ľudia častokrát boja ísť do rekreačných zón.  Ako je to teda? Závisí to od lokality alebo od bonity klienta?

Od čoho závisí, či banky dajú alebo nedajú hypotéku na rekreačný objekt? 

Päť hlavných bodov, na ktoré sa banka pozerá pri refinancovaní kúpy rekreačného objektu:

  • lokalita, či je bankou akceptovaná.
  • aká je prístupová cesta  k objektu
  • či daná nehnuteľnosť má pozemok nielen pod sebou, ale aj naokolo, 
  • či nehnuteľnosť sama spĺňa atribúty rodinného domu, aj keď je vedená na liste vlastníctva ako objekt na individuálnu rekreáciu, ako chata, 
  • a či je klient bonitný. 

Keď ide o rekreačnú chatu, ktorá je na celoročné využívanie, má pridelené súpisné číslo, v znaleckom posudku je zapísané, že tento objekt slúži na celoročné využívanie, je veľmi veľká šanca, že klient dostane hypotéku so štandardnými podmienkami, ako keby kupoval rodinný dom. Čiže ju dostane vo výške 80 %, pokiaľ je bonitný. Či je šanca ísť aj po 90-tku? Výnimky existujú, ale nespoliehajme sa na ne radšej, berme ich vždy ako bonus. Rátajme skôr s reálne dosiahnuteľnou výškou financovania. 

Keď je klient bonitný, dokáže na nehnuteľnosť dostať splatnosť 30 rokov a úrokovú sadzbu tú najnižšiu komunikovanú, ktorá momentálne je. Nie každá banka sa na to pozerá rovnako. Niektoré banky sú voči takýmto objektom ústretovejšie, niektoré menej. A stali sa aj situácie, že niektorá nehnuteľnosť obdobného charakteru v jednej banke neprešla vôbec a v druhej bez jediného problému. Takže je to vždy o tom, na ktorú banku sa klient obráti. …čiže individuálny prístup ku každej nehnuteľnosti.

Ako je to pri hausbótoch?

Tie takisto môžu spĺňať atribúty celoročného rodinného bývania, napriek tomu, že vo svojej podstate hausbot nie je nehnuteľnosť. Nedá sa tam mať trvalé bydlisko, nie je to stavba spojená so zemou, je to vlastne plavidlo. Je možné na takýto objekt, na takúto rekreačnú hnuteľnú “nehnuteľnosť” vybaviť nejaké financovanie?  

Na hnuteľnú “nehnuteľnosť”? … hneď si si aj odpovedala :-).

1. bod – lokalita. V akej lokalite sa hausbót nachádza? Dnes sa nachádza v Jaroveckom ramene, bude tam aj zajtra? No, pokiaľ nebude premiestnený na iné miesto, tak áno. Ale tá lokalita nie je u neho stále rovnaká, pretože to nie je nehnuteľnosť. Je to plavidlo s pridelenou “ešpézetkou”, čiže nie je možné vybaviť naň štandardnú hypotéku. Čo ale neznamená, že sa nedá prostredníctvom hypotekárneho financovania kúpiť. 

Dá sa kúpiť v prípade, že klient má k dispozícii inú nehnuteľnosť, ktorú by mohol použiť ako predmet zabezpečenia pri úvere. Pri úvere bezúčelovom, bez udania účelu, čiže nemusí dokladovať, čo s financiami, ktoré z úveru dostane, bude ďalej robiť, ako s nimi bude nakladať. A takéto hypotéky bez účelu, čiže tzv. americké hypotéky, majú v niektorých bankách úplne rovnaké úrokové sadzby, majú však trošku rozdiel v splatnosti. 

Pokiaľ bežná hypotéka má splatnosť maximálne 30 rokov, niekde aj viac, pri bezúčelovej hypotéke ju môžete splácať maximálne 20 alebo 25 rokov. Takisto hodnota zabezpečenia, ktoré používate, poslúži len do 70-tich percent svojej hodnoty. Byt alebo dom, nehnuteľnosť, ktorú zakladáte, môžete na takýto účel využiť len do 70-tich percent. Čiže keď zakladáte stotisícový byt, môžete na to dostať maximálne 70 000 ako bezúčelovú hypotéku a použiť tie financie na čokoľvek, trebárs aj na kúpu hausbótu. 

Potrebujete vyriešiť financovanie svojej nehnuteľnosti?

Neváhajte nás kontaktovať. Sme tu dve Evky pre Vás. Jedna Vám poradí ohľadom nehnuteľnosti a druhá vyrieši, ako ju prefinancovať :-).

Eva Skupil Bučeková
Som architektka, realitná maklérka a Feng Shui konzultantka. Mojou vášňou je tvorba vedomého domova a transformovanie nehnuteľností na miesta, kde sa ľudia cítia skutočne doma. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov