Čistá dispozícia – na čo si dať pozor pri kúpe domu alebo bytu.

V architektonickej terminológii radi používame slovné spojenie „čistá dispozícia“. Znamená to, že jednotlivé miestnosti na seba nadväzujú plynule, sú priestranné tak akurát, bez zbytočných chodieb, rohov, kútov či iných „prázdnych“ metrov štvorcových.

na čo si dať teda pozor pri kúpe domu alebo bytu

Celkový pôdorysný koncept

Či už kupujete priestranný dom alebo malý byt, dôkladne si prezrite jeho pôdorys. Predstavte si sami seba, ako prichádzate domov, prechádzate jednotlivými miestnosťami, odkladáte si veci, obedujete, hráte sa s deťmi, sprchujete sa, varíte,…

Zamyslite sa nad budúcim využitím jednotlivých priestorov v súvislosti s vaším životným štýlom. Bude vaše žitie v tomto novom priestore plynúť pekne súvisle a plynule? Alebo naopak – zakaždým narazíte do nejakého rohu, či nabeháte kilometre, kým prejdete z obývačky do kuchyne?

Všeobecne platí, o čo menší priestor, o to kvalitnejšie a efektívnejšie by mal byť vyriešený.

Predsieň by mala byť dostatočne priestranná na odloženie všetkých vecí po príchode domov a taktiež preto, že sa v nej často stretne viac ľudí naraz. Je vhodné, keď je priamo z predsiene prístupné pohotovostné WC, ktoré môže zároveň slúžiť aj ako hosťovská kúpeľňa.

Na vstupné priestory by mala plynule nadväzovať denná časť bytu. K tejto časti patrí obývačka, kuchyňa, jedáleň a pomocné priestory (komora, kúpeľňa), prípadne pracovňa, herňa detí. Ideálne je, keď sa z predsiene dostanete priamo do obývačky alebo jedálne. Kuchyňa by mala byť trochu bokom, aby prvé pohľady pri príchode domov nepadali práve na ňu.

V obývačke by nemala chýbať oddychovú časť pre umiestnenie sedačky tak, aby ste mali stenu za chrbtom. Malo by to byť miestočko, odkiaľ je dobrý ale zároveň ničím nerušený výhľad, kam sa môžete pokojne zašiť a relaxovať.

V jedálenskej časti naopak trocha „prievanu“ neuškodí, jedálenský stôl môže pokojne fungovať ako miesto pre komunikáciu, okolo ktorého sa stretáva celá rodina. Príjemné môže byť aj napojenie z jedálne na exteriér – na balkón alebo terasu.

K nočnej časti bytu patria spálne a príslušenstvo k nim (kúpeľne, šatníky). Je ideálne, keď sa prevádzka medzi dennou a nočnou časťou domu nekríži. Kvôli ľahšiemu udržaniu čistoty nie je vhodný ani prechod z dennej časti do nočnej cez predsieň, kam sa nosí špina zvonka na topánkach. Súčasťou nočnej časti by mala byť aj kúpeľňa.

Pri viacpodlažných dispozíciách sa odporúča, aby bola na hlavnom podlaží dennej časti kúpeľňa, v ktorej je okrem WC a umývadla aj sprchovací kút. Môžete ju oceniť nielen na umývanie labiek svojich domácich miláčikov, ale aj v prípade nejakého úrazu, kedy sa môže stať chodenie po schodoch problémom.

Proporčnosť a využiteľnosť priestoru

Po zhodnotení celkového dispozičného konceptu zamerajme svoju pozornosť na proporcie jednotlivých priestorov. Slovo proporcia znamená úmernosť, teda keď je niečo tak „akurát“.

Napríklad, že darmo má spálňa plochu 15m2, keď má šírku len 2,4 metra. Alebo, že v trojizbovom byte sa už patrí mať oddelené WC od kúpeľne. Alebo že v päťizbovom dome s dvoj-garážou a obrovskou kuchyňou s jedálňou pre osem ľudí nestačí mať obývačku dlhú len 2,5 metra, kam sa ledva vojde najmenšia sedačka z Ikea.

Ďalším dôležitým bodom úzko súvisiacim s proporčnosťou je zariaditeľnosť priestorov. Je škoda, keď máte v predsieni alebo spálni za dverami priestor široký len 50cm. To už tam šatníkovú skriňu neumiestnite, pretože tá máva hĺbku 60cm.

Veľmi ťažko sa tiež zariaďujú obytné priestory v prípade, že ide o spojenú obývačku s jedálňou a kuchyňou a pôdorys tejto miestnosti je štvorec – tri priestory umiestniť do štvorca tak, aby to vzájomne dobre fungovalo, je celkom rébus aj pre architekta.

Kontrolné otázky

Na záver niekoľko otázok, ktoré vám môžu pomôcť lepšie zhodnotiť nehnuteľnosť, ktorú ste si vyhliadli:

1. Máte v predsieni dostatok priestoru na privítanie hostí či ranné vystrojenie detí do školy? Je tu dostatok miesta pre každého obyvateľa, aby si mal kde zložiť svoje veci po návrate domov?

2. Je vstup do dennej časti bytu priamo z predsiene? Nemusíte sa náhodou do obývačky točiť dlhým tmavým tunelom?

3. Je prepojenie medzi obývačkou, jedálňou a kuchyňou logické? Nevstupuje sa náhodou do obývačky cez kuchyňu? Je jedálenský stôl „po ruke“ pri kuchyni?

4. Je balkón/terasa prístupná z dennej časti bytu?

5. Je denná a nočná časť bytu oddelená? Nemusí sa náhodou medzi jednotlivými priestormi prechádzať cez predsieň?

6. Je oddelená tzv. špinavá zóna bytu (predsieň) od ostatných miestností?

7. Je kúpeľňa pohodlne dostupná zo spální?

8. Je spálňa malých detí v dobrej dostupnosti rodičovskej spálne?

9. Pri poschodových domoch alebo mezonetoch – je na hlavnom podlaží pri dennej časti bytu kúpeľňa minimálne s WC, umývadlom a sprchovacím kútom?

Eva Skupil Bučeková
Som architektka v realitách. Pomôžem Vám odhaliť skrytý potenciál Vašich nehnuteľností, zveľadiť ich a zvýšiť ich hodnotu. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov