3 v 1 alebo Ako prepojiť kuchyňu, jedáleň a obývačku

Neviete sa rozhodnúť, ako vyriešiť nadväznosť kuchyne, jedálne a obývačky? Pýtate sa, či je lepšie mať ich oddelené alebo ich užívať ako jeden spojený obytný priestor?

Ponúkam vám niekoľko užitočných postrehov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, čo je pre vás to pravé orechové.

bonie

Trochu histórie na úvod

V tradičných domoch bola kuchyňa špinavým priestorom s otvoreným ohniskom. V jedinej izbe domu sa stolovalo a zároveň sa tam odohrával aj celý spoločný život rodiny (jedenie, spanie, hry detí, atď.)

V 2.polovici minulého storočia rodinné domy začali rásť a jednotlivé funkcie sa viac separovať. Jedáleň sa presunula do kuchyne, zvlášť sa vyčlenila obývačka a izba sa spanie. Kuchyňa slúžila viac-menej ako srdce domu, kde sa stretávala rodina. Obývačka bola skôr miestom pre návštevy, prípadne slúžila ako tichá oddychová zóna s televízorom.

V našich končinách nastala zmena najmä v 90. rokoch, keď sa kuchyne začali spájať s obývačkami. Trendom bolo čo najväčšie prepájanie priestorov zrejme spôsobené vplyvom miniatúrnych panelákových kuchýň, v ktorých väčšina ľudí v tej dobe žila.

Spojené obytné priestory sú ešte stále v obľube, avšak v súčasnosti sa mnoho ľudí vracia práve k starému osvedčenému modelu stavebne oddelenej kuchyne.

Prečo je tomu tak? Ktoré riešenie prináša aké výhody? Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa rozhodnete, čo bude najefektívnejšie práve pre vás?

Priblížme si život vo vašej kuchyni

Vo svojej praxi sa stretávam s viacerými variantmi spoločného kuchynského života v závislosti najmä na početnosti jej členov. V princípe buď varí len jeden člen rodiny, alebo sa na príprave podieľajú viacerí. Prípadne nevarí nikto a kuchyňa slúži len na rýchlu prípravu ľahkých jedál, povedzme raňajok, aj to často pozostávajúcich len z kávy. V rodinách s deťmi zväčša varia viacerí, plus majú k tomu malých pomocníkov 🙂

Na úvod je teda potrebné zodpovedať si, koľko času a ako ho budete vo svojej kuchyni tráviť.

Ak varíte každý deň a máte radi našu tradičnú kuchyňu, plus v lete zavárate a v zime vypekáte, odporučím vám minimálne zamyslieť sa nad samostatnou kuchyňou.

Ak žijete sami, resp. nemáte deti a stravujete sa prevažne mimo domu, postačí vám menšia kuchyňa a pravdepodobne ju budete chcieť mať prepojenú s obytným priestorom.

Poďme sa teda pozrieť, aké máte možnosti z hľadiska prepájania priestorov – kuchyne, jedálne a obývačky.


A) Jedáleň v obývačke, samostatná kuchyňa 

Úplne oddelená kuchyňa má svoju obrovskú výhodu v tom, že pokiaľ vy hrkocete s hrncami a mixérom, zbytok rodiny sa môže venovať kľudne tichším a menej aromatickým činnostiam v obytnej časti domu. Ani vankúše v obývačke si nebudú pamätať pachy nedeľného obeda.

Nevýhodou sa môže zdať vaša separácia od ostatných členov rodiny. Vrámci takejto kuchyne je vhodné mať minimálne raňajkový stôl, oceníte ho najmä pri malých deťoch, ktoré jedia často a netrúsia v jedálni.

Nestíhate popri venovaniu sa návšteve ešte aj spratávať špinavé taniere do umývačky? Jednoducho zatvoríte dvere a nikoho neobťažujete pohľadom na špinavý riad.

Senkvice 1_1

B) Jedáleň v kuchyni, samostatná obývačka

Tento variant prevažoval v 2. polovici minulého storočia, keď kuchyňa väčšinou slúžila ako spoločenský priestor pre život rodiny a v samostatnej tichej obývačke sa dobre podriemkavalo pred telkou. Nevýhodou (hlavne v prípade návštevy) môže byť, že vám stolujúci vidia až do hrnca. Samozrejme aj tento dnes asi najmenej využívaný koncept sa dá preriešiť dômyselne.

6216549_orig

C) Jedáleň ako premostenie kuchyne a obývačky

Zatiaľ sa úplne najčastejšie stretávam s tým, že kuchynskí kutili chcú byť v centre diania, mať prehľad o deťoch i svojej polovičke. Ešte stále je veľkým hitom kuchynský ostrov, pretože sa okolo neho môže stretnúť celá rodina a venovať sa spoločnému tvoreniu a príprave jedál.

Nevýhodou je presakovanie pachov (dá sa riešiť dobrým odsávaním), ale najmä hluku šíriaceho sa do celého priestoru. V takejto kuchyni musíte mať stále pekne upratané, inak sa nebudete dobre cítiť ani v obývačke.

trojlistok 1

D) Samostatná jedáleň, kuchyňa i obývačka

Ak máte väčšie priestorové možnosti, výborným riešením môžu byť samostatné miestnosti, avšak v prípade potreby s možnosťou prepojenia (napr. posuvnými stenami). Nutné je zachovať jedáleň v priamej nadväznosti na kuchyňu, nemá predsa zmysel nosiť jedlo k stolu cez obývačku.


… a kam s krbom? 

Dnes je už štandardom mať v dome krb. Výhodou spojeného otvoreného priestoru je jeho pocitové vnímanie v celej obytnej časti. Najlepšie umiestnenie krbu je medzi jedálňou a obývačkou tak, aby bol vnímaný z oboch týchto priestorov. Niekedy sa krb umiestňuje práve na optické oddelenie týchto dvoch častí, môže to byť krásne riešenie, najmä ak sa jedná o obojstranný krb.

7601752_orig


Eva Skupil Bučeková
Som architektka, realitná maklérka a Feng Shui konzultantka. Mojou vášňou je tvorba vedomého domova a transformovanie nehnuteľností na miesta, kde sa ľudia cítia skutočne doma. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov